Konum

BÖLGE REHBERİ

 •    İstiklal Caddesi / Pera  İstiklal caddesi - 1 Dak. yürüme mesafesi

  Tünel ve Taksim meydanını birbirine bağlayan, İstanbul’un en ünlü caddesidir. Çok sayıda bar, restaurant, cafe ve butik bu cadde üzerinde konumlanmıştır. Aynı zamanda bölgede çok sayıda sinema, tiyatro ve müze bulunması bu caddeyi bir kültür merkezi haline getirmiştir.

 •    Pera Müzesi  Pera Müzesi - 1 Dak. yürüme mesafesi

  Pera’daki tarihi Bristol Oteli’nin cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak yenilenen bina, çok sayıda koleksiyona evsahipliği yapmaktadır.

 •    Çiçet Pasajı  Çiçek Pasajı - 1 Dak. yürüme mesafesi

  1870 yılında yanan Naum tiyarosu; dönemin zenginlerinden Hristaki Zografos tarafından satın alındı ve yeniden inşa edilerek Cite de Pera adını aldı. Pasaj ;Maison Parret ve Vallaury'nin pastanesi, Nakumara'nın Japon mağazası, Dulas'ın Natürel çiçekçisi, Schumacher'in hamur işleriyle ünlü fırını, Yorgo'nun meyhanesi, Keserciyan'ın terzihanesi, Acemyan'ın tütüncü dükkânı, Hristo'nun kafesi gibi dönemin ünlü yerlerine ev sahipliği yaparken, 1950’li yıllara gelindiğinde dükkanlar yerini meyhanelere bıraktı ve bugünkü haline büründü.

 •    Galata Kulesi  Galata Kulesi - 1 Dak. yürüme mesafesi

  528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından inşa edilen yapı, şehrin önemli sembolleri arasındadır. İstanbul Boğazı ve Haliç, kuleden panoramik olarak izlenebilmektedir. 1638 yılında Hezarfen Ahmet Çelebinin,kendi tasarladığı kanatlar ile bu kuleden, Anadolu yakasındaki Üsküdar semtine uçmuş olması, kuleyi tarihin önemli mekanlarından biri haline getirmiştir.UNESCO, 2013'te kuleyi Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil etti.

 •    Karaköy  Karaköy - 1,4km

  Osmanlı döneminin en önemli finans merkezi olan Karaköy bu özelliğini yüzyıllar boyu korumuştur. Oldukça kozmopolit bir semt olan Karaköy’e son dönemde çok sayıda galeri,restaurant ve kafeler açılmış ve daha popüler bir yer haline gelmiştir.

 •    İstanbul Modern  İstanbul Modern - 1,4km

  Türkiye'nin ilk modern sanat müzesidir. İstanbul Modern Koleksiyonu, resimden heykele, enstalasyodan, videoya uzanan farklı disiplinlerden yapıtlara ev sahipliği yapıyor.

 •    Taksim Meydanı  Taksim Meydanı - 10 Dak. yürüme mesafesi

  İstanbul’un en ünlü noktalarından biri olan meydan, çevresindeki lokanta, mağaza, otel, eğlence ve kültür yerleriyle şehrin en büyük turistik çekim merkezi İstiklal Caddesinin başlangıçında yer alır. Taksim Meydanı, pek çok siyasi ve toplumsal olaya da evsahipliği yapmıştır.

 •    Kapalıçarşı & Mısır Çarşısı  Kapalıçarşı & Mısır Çarşısı - 2km.

  Kapalıçarşı;1460 yılında inşa edilen Kapalıçarşı; dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Kapalıçarşı'da yaklaşık 4.000 dükkan bulunmaktadır ve bu dükkanlarda toplam çalışan sayısı yaklaşık 25.000'dir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir. Yılda 91 milyon turisti ağırlayan çarşı, dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanıdır.

  Mısır Çarşısı; 1660 yılında inşa edilen Mısır Çarşısı, Eminönü'nde yer alır. Aktarlarıyla meşhur bu çarşıda tabii ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğe uygun ürünlerin yanı sıra; kuruyemiş, şarküteri ürünleri, değişik gıda maddeleri satılmaktadır.

 •    Fener Rum-Ortodoks Patrikhanesi  Fener Rum-Ortodoks Patrikhanesi - 3km.

  Ortodoks mezhebini temsil eden ve Doğu Ortodoks Kilisesi'ni oluşturan 14 otosefal kiliseden biridir. Eski Doğu Roma İmparatorluğu'nun başkentinde bulunması ve bugünkü Ortodoks kiliselerinin çoğunun ana kilisesi olması nedeniyle özel bir yeri vardır.

 •    İstanbul Kongre Merkezi  İstanbul Kongre Merkezi - 3km.

  1948 yılında temelleri atılmış ve günümüze kadar pek çok yenileme çalışması yapılmıştır. Üç ana kısımdan oluşan komplekste, İstanbul Lütfi Kırdar ICEC ana binasında kongre, toplantı, konser, tiyatro, gösteri gibi etkinlikler yapılırken, Rumeli Binası'nda fuarcılık faaliyetleri düzenlenmektedir.

 •    Topkapı Sarayı & Ayasofya Müzesi & Sultanahmet Camii  Topkapı Sarayı & Ayasofya Müzesi & Sultanahmet Camii & Hipodrom Meydanı - 3km.

  Topkapı Sarayı; Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de Sarayburnu’nda yaptırılmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nın inşasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikametgahı olmuştur.Günümüzde Müze olarak hizmet veren saray, 1985 yılında Unesco Kültür Mirasları listesine girmiştir.

  Ayasofya Müzesi; 1. Justinyen tarafından 532-537 yılları arasında inşa edilmiş dünyanın en eski katedralidir. İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür. Günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir. Müze tarihi öneminin yansıra mimaride de bir dönüm noktası olmuştur.

  Sultanahmet Cami; 1609-1616 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından tarihî yarımadada yaptırılmıştır. Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle dizayn edildilmiş ve kubbeleri yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslenmiştir. Ayasofya'nın 1935 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşmıştır.

  Hipodrom Meydanı: At yarışı gibi aktivitelerin oldukça popüler ve yaygın olduğu Bizans döneminde meydan, sosyal etkinliklerin ve spor organizasyonlarının merkezi durumundaydı.

 •    Dolmabahçe Sarayı  Dolmabahçe Sarayı - 5km.

  Sultan I. Abdülmecit tarafından yaptırılan sarayın inşası 1843-1855 yılları arasında gerçekleşmiştir.Cumhuriyet dönemine kadar pek çok padişah bu sarayda yaşamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’te İstanbul’da geçirdiği dönemlerde burada ikamet etmiş, olup, bu sarayda yaşanan en önemli olay kendisinin 10 Kasım 1938’deki vefatı olmuştur.

 •    Nişantaşı  Nişantaşı - 5km.

  Şişli ilçesine bağlıdır.. Tarihte hanedan üyrelerinin Yıldız Sarayına taşınması ile önem kazanmış ve modernleşme döneminde Pera bölgesini takip etmiştir. Günümüzde istanbul’un tarihi ve görkemli apartmanları ve en prestijli markaların yeraldığı ünlü bir alışveriş bölgesidir.

 •    Ortaköy  Ortaköy - 6km.

  Semtin eski adı Ayios Fokas’tır, adını Bizans döneminde burada yaptırılan Ayios Fokas Manastırı'ndan almıştır.Meydan ve çevresi, kahveler, gece kulüpleri, barlar, lokantalar, sanat atölyeleri, hediyelik eşya dükkanları ve haftasonları açılan elişi pazarıyla,canlı bir buluşma merkezidir. Semtin ve meydanın İstanbul'un ilgi odağı haline gelmesindeki diğer bir etken de, üç dini temsil eden üç anıtsal yapının (Ortaköy Camii, Ayios Fokas Kilisesi, Etz Ahayim Sinagogu) birbirine yakın olmasıdır ve birliği sembolize etmesidir.